Strona Główna · Msze Św. i Nabożeństwa · Ogłoszenia parafialne · Termomodernizacja · Termomodernizacja 2 · Szukaj Czerwca 25 2022 15:20:08
Nawigacja
Informacja o Parafii
  Informacje Ogólne
  Historia Parafii
  Duszpasterze
  Siostry Zakonne
  Msze Św. i Nabożeństwa
  Poradnia rodzinna
  Skupienie dla narzeczonych
  Konferencje przedmałżeńskie
  Biblioteka

Ważniejsze Wydarzenia
  Światowe Dni Młodzieży 2016
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008

Patron Parafii

Grupy Parafialne
  Akcja Katolicka
  Apostolat Modl.za Kapłanów
  Diakonia Modlitwy
  Domowy Kościół
  Grupa AA i klub "Ostoja"
  Krąg Biblijny "Anna"
  Krąg Biblijny "Józef"
  Krew Chrystusa
  Legion Maryi
  Lektorzy
  Ministranci
  MDM
  Neokatechumenat
  Oaza Dzieci Bożych
  Przyjaciele Oblubieńca
  Róża Różańcowa za Dzieci
  Różaniec za Rodziców
  Skauci Europy

Muzykowanie Parafialne

Życie Duchowe
  Duch Święty
  Eucharystia
  Rodzina
  Rozeznanie Duchowe
  Słowo Boże
  Posługa Uwalniania

Sakramenty i sakramentalia
  Chrzest Święty
  Bierzmowanie
  Eucharystia
  Sakrament pokuty
  Namaszczenie chorych
  Małżeństwo
  Pogrzeb

Msza Święta

Galeria Foto

Galeria Video

Galeria Audio

Polecamy

Redakcja

Archiwum

Grupy - Apost.Duchowa Adopcja

 DZIEŁO DUCHOWEJ ADOPCJI KAPŁANÓW

Istotą jest codzienna modlitwa,ofiarowanie cierpień duchowych
lub fizycznych, udział we Mszy Świętej, Adoracja Najświętszego Sakramentu itp. w intencji wybranego Kapłana na określony czas
lub do końca życia.

 Jeśli ktoś chciałby zaadoptować kapłana to proszę pisać: Sandra Kwiecień

Sandra zajmuje się koordynacją Dzieła Duchowej Adopcji Kapłanów. Więcej na stronie: http://ddak.wordpress.com/ 

Pokrótce przedstawię podstawowe zasady funkcjonowania tego Dzieła:

Zasady adopcji

Duchowa Adopcja Kapłana polega na tym, że dana osoba zobowiązuje się do codziennej modlitwy za dowolnego, przez siebie wybranego kapłana na czas określony. Termin ten może obejmować od kilku tygodni nawet do końca życia (nawet po śmierci kapłana- tak, aby trafił on do nieba i stamtąd wstawiał się za nami). Pokrótce:

OBOWIĄZKOWE:

  1. codzienna dowolna modlitwa za kapłana (codzienne wstawiennictwo i prośba o łaski na każdy dzień)

ZALECANE (w miarę indywidualnych możliwości):

  1. co najmniej raz w miesiącu uczestnictwo we Mszy Świętej w intencji wybranego księdza/ zakonnika (Eucharystia to najowocniejsza z modlitw; wystarczy sama intencja w sercu)
  2. co najmniej raz w miesiącu odmówienie różańca ( ze wszystkich 4 części wystarczy tylko jedna: radosna/ światła/ bolesna/ chwalebna)- może być podzielona na dziesiątki;
  3. co najmniej raz w miesiącu odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia 

W razie nie dotrzymania któregoś z warunków zaleca się odmówienie różańca w formie wynagradzającej. Zaleca się także uczestnictwo w Mszach Świętych w każdy pierwszy czwartek miesiąca, lecz nie jest to obowiązek. Najważniejsza jest bowiem codzienna modlitwa.

W treści e-maila należy podać:

  • swoje imię i nazwisko (a przynajmniej imię)
  • imię i nazwisko kapłana, za którego zobowiązujemy się modlić,
  • diecezję z której pochodzi i w której obecnie pracuje,
  • czas trwającego zobowiązania,
  • jeśli dysponujecie  jakimś kontaktem do kapłana:  adresem, mailem, to byłabym bardzo wdzięczna, bo przyspieszyłoby to proces powiadamiania
  • w przypadku innej narodowości niż polska, należy bezwzględnie podać kraj pochodzenia kapłana

Obejmować on powinien co najmniej kilka tygodni, może też trwać całe nasze życie. Jeśli zdarzy się, że z pewnych względów nie będzie możliwości kontynuowania adopcji, proszę by postępować odpowiedzialnie i od razu o tym zawiadomić, tak by ktoś inny mógł jak najszybciej przejąć danego kapłana.

Adopcję dzielimy na terminową i stałą.

Adopcja terminowa polega na zobowiązaniu się na czas określony do posługi adopcji, np. 6 miesięcy, rok, 17 miesięcy, 10 lat itd.

Adopcja stała polega na tym, że dana osoba zobowiązuje się modlić za danego kapłana do końca swojego życia.

Uwaga:

w przypadku adopcji stałej, dwa razy w roku: w marcu i wrześniu, będzie wysyłany mail do osoby adoptującej, w celu potwierdzenia kontynuacji udziału w akcji.


Podstawowe wiadomości:

1.Celem jest modlitwa za wszystkich kapłanów: tych, którym coś zawdzięczamy, tych, których nie lubimy i tych, którzy kapłaństwo porzucili (bo kapłanami pozostają na zawsze).

2. Obowiązkowa jest jedynie codzienna modlitwa. Jaka – zależy od Ciebie.

3. Akcja jest skierowana do każdego katolika- niezależnie od płci, pochodzenia czy wieku.

4. Wszystkie Twoje dane osobowe są bezpieczne, przechowywane na osobnym serwerze i nie udostępniane osobom trzecim.

5. Nie musisz pytać kapłana o zgodę na adopcję.

6. Adoptować kapłana możesz na dowolny okres, przez Ciebie wyznaczony. Dni, tygodnie, miesiące, lata- to Twój wybór.

7. Możesz adoptować dowolnego kapłana Kościoła Katolickiego: z dowolnego kraju, diecezji czy zgromadzenia.

8. To Ty decydujesz kiedy zaczynasz się modlić. Ja zajmuję się jedynie przyjmowaniem Twego oświadczenia, że chcesz się modlić w ramach tej akcji oraz wpisuję to na stronę do Księgi Adoptowanych Kapłanów.

9. Kapłan jest powiadamiany o adopcji, chyba że zechcesz, by tak się nie stało.Tak wygląda powiadomienie mailowe TUTAJ

10. Ile trzeba czekać na powiadomienia kapłana? 
Jeżeli w mailu zgłoszeniowym podany jest adres mailowy adoptowanego księdza lub parafii, w której posługuje, to powiadomienie następuje zwykle w ciągu 48 godzin od otrzymania wiadomości zwrotnej z podziękowaniem za adopcję. Jeżeli natomiast brak jakiegokolwiek namiaru na danego księdza, to okres oczekiwania może się wydłużyć.

11. Czy kapłan będzie wiedział kto się za niego modli?
Adopcja w ramach tej akcji jest anonimowa, to znaczy, że z góry zakładam, iż osoba zgłaszająca nie chce kapłanowi ujawniać swojej tożsamości. Dopiero wyraźne życzenie adoptującego uprawnia mnie do przekazania tej informacji kapłanowi.

12. Kapłan adoptowany na stałe, tj. do końca Twojego życia, otrzymuje Kartę Adopcyjną, która jest dla niego pamiątką Twojego zobowiązania.

13. Co to jest Karta Adopcyjna?
Karty Adopcyjne przeznaczone są dla kapłanów adoptowanych na stałe, tj. do końca życia osoby adoptującej (nie adoptowanego!). Stanowią one nie tylko informację o adopcji, ale także i pamiątkę. Karta jest formatu A5, drukowana na papierze wizytówkowym i zawiera informacje dotyczące akcji DDAK oraz adopcji. Wysyłana jest listownie albo do kapłana bezpośrednio, albo (na życzenie) do osoby adoptującej- tak, by mogła sama Kartę kapłanowi przekazać.  Wszystkie Karty wysyłane są w kopertach bąbelkowych, by zapobiec ich uszkodzeniu. Zdjęcie Karty znajduje się TUTAJ.

14. Kiedy mogę spodziewać się wysyłki Karty Adopcyjnej?
Karty Adopcyjne wysyłamy chronologicznie, czyli zaczynając od najwcześniejszych adopcji do najpóźniejszych. Na Kartę czeka się kilka miesięcy. Wynika to nie tylko z nadmiaru pracy, ale także z czegoś więcej. Po pierwsze, pragniemy zapobiec podejmowaniu adopcji stałych tylko dla otrzymania Karty; po drugie, zdarzało się bowiem niejednokrotnie, że rezygnowano z podjętych adopcji stałych i pojawiał się poważny problem, dlatego wprowadziliśmy okres “przejściowy”, czyli od 3 do 5 miesięcy. Jeżeli w tym czasie nie nastąpi rezygnacja z adopcji, wtedy wysyłamy Kartę. Adopcja stała, jak sama nazwa wskazuje, jest na całe życie osoby adoptującej i jeżeli naprawdę zależy jej na pomocy kapłanowi, to kilkumiesięczny okres oczekiwania nie powinien być przeszkodą. Wyjątki następują tylko wtedy, gdy adopcję podjęto znacznie wcześniej, lecz przyłączono się- niejako “podpięto” pod tę akcję oraz w tych przypadkach, gdy adoptowany kapłan jest w podeszłym wieku lub bardzo chory i występuje zagrożenie utraty zdrowia lub życia. UWAGA: Karty Adopcyjne wysyłane są cały rok, za wyjątkiem lipca, sierpnia oraz września. Wynika to z tego, iż podczas okresu wakacyjnego wydawane są dekrety biskupów przenoszące kapłanów do innych parafii. Dlatego też dopiero w październiku, po wprowadzeniu aktualizacji na stronach diecezji oraz parafii, wznawiana jest chronologiczna wysyłka Kart

16. Kiedy i na jakich zasadach można zrezygnować z podjętej już adopcji?
To nie śluby składane na ręce biskupa, można zrezygnować w każdej chwili. Dobrze by było jednak powiadomić mnie o tym jak najszybciej i przestać się modlić dopiero po otrzymaniu ode mnie potwierdzenia rezygnacji. To bardzo ważne, by zachować ciągłość opieki nad kapłanem i znaleźć kogoś, kto danego księdza zastępczo otoczy modlitwą.

17. Zgłoszenie (lub inne sprawy związane z DDAK) możesz wysłać jedynie mailem. Zgłoszenia wysyłane drogą pocztową, na facebooku, gadu-gadu i wszelkich innych komunikatorach i portalach nie będą przyjmowane.Na stronie DDAK polecamy modlitwę, która może pomóc
w wstawiennictwu za Kapłana:
O Jezu, Panie Mój! Pobłogosław księdzu …( N. N. ). Spraw, niech jego kapłańskie serce wypełni Twoja miłość, która sprawi, że będzie wiernie naśladował Ciebie w pełnieniu posługi kapłańskiej. Wypełnij jego serce radością, aby wszystkie troski znikły i nie przeszkadzały mu pełnić Twoją wolę. Obdarz go zdrowiem, aby choroba nie przeszkadzała mu służyć Tobie i tym, do których go posłałeś. Duchu Święty, obdarz księdza (N. N.) swymi darami. Niech poznanie Ciebie i Twego Słowa przychodzi mu z łatwością, a jego mądrość świadczy o mądrości Boga, aby mógł nią wypełniony jeszcze doskonalej służyć Tobie i Twojej owczarni. Panie Jezu! Wspieraj go w pracy duszpasterskiej, by swą cierpliwością, łagodnością, wytrwałością, ale i stanowczością prowadził Twoje owieczki prostą drogą do Ciebie. Wspieraj w chwilach pokus, zwątpienia i słabości, aby zawsze wychodził zwycięsko i wzmocniony w wierze z każdej z prób. Panie Jezu, towarzysz mu nieustannie i uświęcaj Twoją obecnością, by jego dusza oświetlona Twoim światłem była tak piękna świętością, jak piękną, świętą i czystą była w dniu święceń kapłańskich. Niech dar jego kapłaństwa ubogaca Kościół i uświęca każdego z nas. Pozwól, Jezu, Arcykapłanie, niech jego serce będzie zawsze podobne do Twojego i otwarte dla bliźnich – jak Twoje, przebite dla nas na krzyżu, bo tylko przez serce kapłańskie prowadzi nasza droga do Ciebie. Błogosław go w każdej chwili życia, by wzmocniony Tobą bezbłędnie oświecał naszą drogę do Ciebie. Bądź uwielbiony za dar jego kapłaństwa, bądź uwielbiony za każdego kapłana, którego nam ofiarowałeś, by był naszym przewodnikiem. Maryjo, Matko Jezusa, Matko każdego kapłańskiego serca. Chroń go, Najmilsza z Matek. Strzeż duszy i ciała, niech ominą go wszelkie niebezpieczeństwa ze strony złego ducha i ludzi, którzy są jego narzędziami. Amen


Akt zawierzenia naszej parafii i miasta Kraśnik Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski.

Losowa fotografia
Przetłumacz stronę

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?